5 důvodů proč je důležité ujasnit si sny a cíle

Aug 24, 2019

Jsou dva způsoby, jak žít svůj život. Buď budete reagovat na to, co vám život postaví do cesty, nebo si proaktivně vyberete, kam chcete svůj život směřovat.

Jaký je váš přístup?

Jaké jsou vaše sny a cíle? Mnoho lidí odpoví na tuto otázku velmi abstraktně. Chci být šťastný. Pokud i vaše odpověď je taková, je nutné jít víc do hloubky. Co přesně pro vás štěstí znamená? Jak takové štěstí vypadá?

Představte si, že vaše drahá polovička má stejně definovaný sen. Jak si ale můžete být jistí, že za tím vidí přesně to stejné co vy? Každý z vás za definovaným snem vidíte něco jiného, a to mohou být i diametrální rozdíly. Je velmi důležité, že vaše sny, přání a cíle nebo vize pro budoucnost jsou detailní a ne abstraktní.

 

Tady je 5 důvodů proč:

 

1. Zaujmete proaktivní přístup k životu

Tohle je nejdůležitější bod. Víte, co od života chcete, a převezmete zodpovědnost za své činy. Nebudete obětí okolností.

Mít definované jasné cíle znamená mít kontrolu nad věcmi, tedy směřovat k životu, jaký chcete, a stát se tím, kým se chcete stát.

Když se cítíte v životě ztraceni, je to proto, že jste vtaženi do různých směrů díky absolutně rozdílným touhám nebo očekáváním. Jeden den chcete procestovat celý svět a druhý den začít budovat kariéru. Je velmi důležité uvědomit si, jakým člověkem se chcete stát, a chovat se podle toho.

 

2. Rozeznáte, co je důležité a co je naopak nepodstatné

Vy ze dne nevymáčknete víc než 24 hodin, ale můžete strávit den aktivitami, které pro vás mají smysl.

Své denní úkoly můžete rozdělit do čtyř kategorií:

  • Musím udělat.

  • Měl bych udělat.

  • Chci udělat.

  • Ostatní očekávají, že udělám.

Když víte přesně, co od života chcete a kam směřujete, tak pro vás bude jednoduché požadavky zařadit do těchto čtyřech kategorií. Pomůže vám to ujasnit si, co je pro vás důležité a co je jen ztráta času.

Když vám osobně není jasné, co je pro vás důležité, tak s největší pravděpodobností budete pouze reagovat na požadavky jiných lidí. Ostatní vždy budou upřednostňovat své vlastní sny před vašimi.

Máte kategorii “Chci udělat” téměř prázdnou? Co s tím?

 

3. Budete se lépe rozhodovat

Je mnohem jednodušší se správně a rychle rozhodnout, když víte, čeho chcete dosáhnout. Udělat těžké a radikální řešení bude o dost snazší.

Směřuje váš život někam a vy z toho nejste šťastní? Jestli víte, čeho chcete dosáhnout, bude jednodušší udělat změnu, kterou potřebujete.

 

4. Můžete měřit svůj pokrok a udržet motivaci

Než se do čehokoli pustíte, je důležité zmapovat svoji startovní pozici a svůj cíl.

Abyste vydrželi až do konce, musíte zůstat vnitřně motivovaní. Externí motivace nemá dlouhého trvání.

Udržet si vnitřní motivaci je úzce spojeno se sebereflexí. Sebereflexe by se měla stát nedílnou součástí vašeho života, pomůže vám uvědomit si, kde selháváte a proč, kde jste naopak úspěšní a proč. Bez sebereflexe je těžké se pohnout dopředu. Každý člověk dělá chyby, musíte se z nich poučit a jít si za svými sny.

 

5. Nekonečná prokrastinace

Bohužel většina lidí si vybere jen čekat na to, co se stane, a proflákat většinu svého života. Nejhorší věc, co se vám může stát, je, že se váš život nachýlí ke konci a vy budete litovat spousty věcí, které jste ve svém životě nestihli nebo nevyzkoušeli.

Je velmi jednoduché vydat se na cestu nicnedělání, obzvláště pokud nevíte, co chcete. Definovat si cíle vám pomůže převzít zodpovědnost a najít správnou rovnováhu mezi odpočinkem, prací a zábavou.

 

Jaké otázky byste si měli položit?

Sny jsou vaše přání, které jste si časově neohraničili. Jakmile je časově ohraničíte, stávají se z nich cíle. Abyste dosáhli daného cíle, musíte si sestavit akční plán.

Jít za svým cílem neznamená žádnou zábavu a relaxaci. Je nutné si zkusit užít celou cestu, abyste uspěli. Když přemýšlíte o svých snech a cílech, položte si následující otázky:

Jak můžu dosáhnout svého cíle a užít si celou cestu?

Jak si dosažení cíle zjednoduším?

Jak to bude zábavné?

Jen vy osobně jste zodpovědní za to, kam váš život povede. Když víte, co chcete, je mnohem jednodušší vymyslet, jak se tam dostanete a jak si to užijete.

 

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.