7 důvodů, proč se ženy bojí zamilovat do své KARIÉRY

Jan 26, 2021

Vím, že tímto blogem střílím do vlastních řad, ale myslím si, že je čas naučit se mít ráda svoji kariéru.    

Znáte 7 důvodů, proč se většina žen necítí dobře, když má mluvit o své kariéře?  

Pro ženy je často těžké vést rozhovory s větami, které začínají: 

V mé kariéře se soustředím…

Chci dosáhnout…

Moje kariéra je pro mě důležitá, protože... 

 

Čtu právě životopis Arnolda Schwarzeneggera, který již v 10 letech věděl, že je stvořen pro velké věci. Jen tehdy ještě nevěděl, co přesně to bude. Všem ale začal vyprávět o tom, jak se přestěhuje do Ameriky a bude hrát ve filmu. 

Samozřejmě, že chci být jako Arnie a říkat všem, kým budu, protože miluji svoji kariéru. 

Já, Jana, budu nejvyhledávanější kariérní koučka pro ženy v České republice. Za 5 let!

Zapište si to se mnou do diáře a pojďme se společně za 5 let radovat nad našimi úspěšnými kariérami.

Co si myslíte právě teď, když jste si to přečetla? 

Nechte mě hádat. Je to něco ve stylu: Ta má ale sebevědomí. Jak si může být tak jistá?  

Protože nepoužívám 7 limitujících důvodů, které nás brzdí mít ráda svoji kariéru.

 

Důvod č. 1: Rodina je na prvním místě!

Spousta žen se chová tak, jako by práce byla nutné zlo. Především je potřeba postarat se o rodinu! Co to ale znamená? Uklízet, vařit a opečovávat všechny členy domácnosti a někde mezi tím běžet do práce? Tohle pro mě osobně není rodina na prvním místě, to je neudržitelný styl života, který vede k sebedestrukci, protože tímhle stylem každý večer padnete do postele úplně uštvaná. Zapomněla jste totiž na jednoho člena rodiny - na sebe! 

Jestliže  má být rodina na prvním místě, je potřeba, aby každý člen rodiny byl šťastný. Pokud pracujete, je důležité , abyste i vy měla práci, která vás naplňuje. Nespokojenost v práci se promítá do vztahů, bohužel nejvíce s našimi blízkými. Je důležité, aby žena i muž měli kariéru, která zapadá do jejich společného životního stylu. Pokud chcete, aby byla pro vás rodina na prvním místě, je potřeba žít tak, aby oba partneři přicházeli domů z práce naplnění a svoji práci si užívali. 

Hledejte práci, která zapadá do vašeho aktuálního životního stylu. Nebojte se změn! Kde začít? Podívejte se na masterclass zdarma: 3 nejdůležitější kroky k práci snů.

 

Důvod č. 2: Nemůžu mít vše!

Já věřím, že můžete.  

Jen vždy musíme mít jasný obrázek toho, jak chceme žít. Jak naplnit všechny oblasti svého života. Základem spokojeného a šťastného života je rovnováha. My ženy často zapomínáme pečovat o všechny svoje základní životní oblasti: vztahy, kariéru, zdraví, osobní rozvoj, zábavu a spiritualitu.  

Být extrémně úspěšná v jedné oblasti ve většině případů znamená selhání v jiných oblastech. Pokud si myslíme, že máme skvělou kariéru, která ovšem znamená pracovat 15 hodin denně, tak je důležité si uvědomit, že nejspíš bude trpět moje zdraví, vztahy i zábava. Je ale opravdu vítězství to, že díky vaší a partnerově práci máte krásný dům, ve kterém spolu žijete, ale spíš se jen potkáváte, a dohromady netrávíte moc času? Nebo pečujete o děti dnem i nocí, každý den až do doby, než odrostou. Pak se najednou rozhlédnete a co vidíte?  

Mějte proto na paměti to, že pokud vám v nějaké životní oblasti není dobře, pravděpodobně věnujete příliš své energie do jiné oblasti a tím dochází k nerovnováze.  

Pečujte o rovnováhu svého životního stylu, dělejte si pravidelně revizi kruhu svého života.

Co to je a jak s ním můžete pracovat jsem napsala v tomto blogu, nebo se přihlaste do video-kurzu Audit života úspěšné ženy.

 

Důvod č. 3: Co si bude myslet okolí?! 

Co si pomyslí kamarádky, rodina, soused, když jim řeknu, že si buduju kariéru?! Bojíme se, že uslyšíme slova jako: To je ale kariéristka! To bych chtěla vidět, jak zvládá děti!  

Cítíme, že nás okolí pozoruje pod drobnohledem a hlídá, kdy selžeme jako matky, manželky, milenky nebo hospodyně. Je přece dáno, že ženy mají pečovat o rodinu a nehonit se za kariérou. Tak to je, takže byste se měla snažit nevyčnívat.   

Ovšem to je jen náš strach z toho, co si o nás ostatní budou říkat a jak nás budou hodnotit. Tento strach nám stojí v cestě za životem, který si pro sebe a svoji rodinu přejeme. Stojí nám v cestě za tím, abychom se otevřely, našly si práci našich snů a uvědomily si, co od své kariéry opravdu chceme.  

Zapomeňte na to, co si myslí ostatní, a zajímejte se o to, jak svojí prací, která zapadá do vašeho životního stylu, prospíváte svému okolí.

 

Důvod č. 4: Nechci nálepku “bezcitná kariéristka”!

Proč jsou se slovem kariéristka často spojovány negativní přívlastky? Věřím, že to bude mít původ v žárlivosti ve spojení se snahou vám ublížit. 

Zkuste si teď nahlas říct: 

Jsem bezcitná kariéristka. 

Jsem kariéristka. 

Jsem úžasná kariéristka. 

Jaké emoce ve vás vyvolávají jednotlivé věty?

Slova mají jen takový význam, jaký jim vy sama dáte. Pokud jste u všech vět měla nepříjemný pocit, musíte zapracovat na svém nastavení mysli. Dokud si neoblíbíte toto slovo sama v sobě, vždy budete mít potíže mluvit o své práci. 

Naučte se vědomě tvořit svět k lepšímu podle sebe tak, aniž byste se omezovala názory lidí kolem vás. Budete se cítít svobodněji a sebevědoměji. 

 

Důvod č. 5: Kariéra je jen pro muže! 

Toto je další z názorů, který mě zvedá ze židle. Pokud žena pracuje, tak si vždy nějakým způsobem buduje kariéru. Řekněme si to jednou provždy: Když máte práci, máte kariéru.

Je škoda nechat kariéru jen mužům. Zamyslete se, kolik žen je ve vysokých funkcích v různých společnostech nebo ve vládě. Velmi málo. 

Pojďme to společně změnit a tvořit hezčí svět pro následující generace. Sdílejte nejen pracovní kariéru, ale i péči o domácnost a děti tak, aby zodpovědnost žen i mužů byla férová. To je základ rovnocenného partnerství a cesta k vybudování úspěšné kariéry. 

 

Důvod č. 6: Jsem líná, mám strach a nechci převzít zodpovědnost!

Přijde vám to drsné? Ovšem buďme k sobě upřímné. Jak to máte vy? 

Tohle je totiž velmi častý důvod, proč zůstáváme v práci, která nás nebaví, stresuje nebo frustruje! Proč pracujeme pro šéfy a firmy, které nás neinspirují, nemají zájem na rozvoji našeho talentu, a proč s tím něco neuděláme? Většinou je to kombinace těchto tří příčin: lenost, strach a neochota převzít zodpovědnost. 

Souhlasím, že není jednoduché si říct, co v životě opravdu chceme, co nás naplňuje, v čem jsme dobré a co se potřebujeme ještě naučit. Pak bychom musely sestavit a realizovat nějaký plán. Musely bychom překonat hranici strachu, která nám brání se posunout z komfortní zóny do zóny růstu. A hlavně bychom musely začít dělat takové věci, které povedou k tomu, co opravdu chceme. Naše sny a přání leží za hranicí komfortní zóny. Kdy přijde ten správný čas se tam vydat? 

Nečekejte na “až”... budou děti velké, manžel bude mít jinou práci, dodělám si XY kurzů… Začněte hned!

 

Důvod č. 7: Práce snů neexistuje!

Práce snů existuje. Jen je potřeba se přestat bát. Jste nejspíš schopná vyjmenovat alespoň 20 věcí, co práce snů není, ale nedáte dohromady ani 5 věcí, co by práce snů přesně znamenala pro vás.

Já mám dokonce dvě práce snů! Mě osobně jedna práce nenaplňovala ve všech oblastech mého života, jelikož potřebuji rozmanitost. Každý jsme jiný, někdo preferuje jednu práci, někdo více. Někdo má rád práci manuální, někdo raději přemýšlí.

Kolik lidí kolem sebe máte, o kterých si myslíte, že mají práci snů? 

Nechte se jimi inspirovat a staňte se další ženou, která si takovou práci najde. Práci, která půjde ruku v ruce s vaším životním stylem. Práci, u které se nebudete bát říct, že budujete svoji kariéru a že svoji práci zbožňujete.

Buďte inspirací pro svoje okolí. 

Pojďte si začít tvořit svoji práci snů nejdříve ve své mysli! To je prvním krokem k tomu, aby se stala skutečností. 

 

A hlavně...

Čím víc žen bude dělat svoji práci snů, tím víc posuneme svět k laskavosti, intuici a opečovávání. Ženská energie se začne víc šířit a ovlivňovat důležitá rozhodnutí. 

Zopakujme si, že kariéra je jen slovo. Dejte mu význam, který vás bude motivovat a ukáže vám cestu k vaší práci snů. Je úžasné chodit do práce, která je v souladu s vašimi vnitřními hodnotami, dává vám smysl, odemyká váš plný potenciál a navíc jste za ni adekvátně finančně ohodnocena. Vaše práce snů jde ruku v ruce s životním stylem, který jste si pro sebe a své milované vysnila. 

Učte se od Arnolda, motivujte své okolí snít a plnit si své sny. A mluvte o nich!

Každá změna začíná v nás samotných, zastavte se a zamyslete se: Jaký je váš velký kariérní sen? Napište mi o něm na můj email!

Možná si myslíte, že jsem snílek… ale to byl například i John Lennon :-) 

 

Kam dál: 

Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi tím, mít rád svoji práci a mít práci snů - 10 kroků k práci snů: Mít ráda svoji práci nestačí.

Jestli víte, že nejste za svoji práci adekvátně ohodnocena, tak to není práce snů. Jak si nastavit finanční strategii, se naučíte v tomto intenzivním minikurzu: Jak být za svoji práci lépe placena

Inspirujte se rozhovory žen, které mají práci svých snů: Moje práce, můj splněný sen

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.