Jak zvládat změny s nadhledem a dát sbohem frustraci

May 24, 2019

Změny jsou nedílnou součástí našeho života. Je to jedna z pěti nejčastějších příčin stresu. Když se je naučíte zvládat bez frustrace, váš život bude jednodušší a šťastnější. Reagujete přesně podle sedmi fází emocionální křivky?

Tento článek zkoumá jednotlivé fáze emocionální křivky. Emocionální křivka popisuje naše reakce na změny v našich životech. Každý z nás prožívá část nebo všechny fáze této křivky pravidelně.

Když procházíte změnami, v jaké části křivky zůstáváte a proč? Lidé se dají zaškatulkovat podle reakce. Patříte pokaždé do té samé škatulky?

 

Emocionální křivka

Pojďme si to ukázat na příkladu z práce. Šuškanda vládne světem a vy jste zaslechli, že se chystá velká změna ve vaší společnosti. Představte si vaše reakce třeba na změnu ve fixní pracovní době.

 

Fáze 1: Tušení

Máte tušení, že se něco chystá. Po firmě se šuškají různé věci, v našem příkladu, že budete muset být v kanceláři každý den už v 7:30 hod. Začínáte být nervózní, nevíte přesně, co to pro vás bude znamenat. Jaký přímý dopad to bude mít na vás.

 

Fáze 2: Odmítnutí

Váš nadřízený oficiálně oznámil, co se chystá. V našem případě změnu pracovní doby. Jestli je váš nadřízený dobrý v komunikaci, zvládne vysvětlit nadcházející změny v dobrém světle a rozptýlí většinu vašich pochybností. Bohužel, tohle se nestává pokaždé. Snažte se neodporovat jen kvůli tomu, že komunikace byla na špatné úrovni.

Jeden z hlavních důvodů odmítání je strach z nejistoty, jaký dopad bude mít změna přímo na vás. Nevidíte žádné benefity. Jedním z nejčastějších argumentů je: “Proč měnit něco, co funguje?”

Jste ve fázi odmítání. Můžete mít například následující myšlenky:

  • “Stejně se to nestane.”

  • “To nezvládnou.”

  • “Na to nemají dostatek prostředků, aby to dotáhli do konce.”

  

Fáze 3: Vztek

V této fázi ještě stále nesouhlasíte se změnou a nevidíte žádné výhody. Nejste šťastní. Proč? Vyhovuje vám dělat věci starým dobrým způsobem, je to pro vás jednoduché, přirozené, jste si jednoduše jistí v kramflecích. Nenudíte se občas?

Nejistota z toho, co se bude muset změnit, ve vás vyvolává úzkost, která se mění na vztek.

 

Fáze 4: Vyjednávání

Vztek ve vás vře a vy se rozhodnete dohadovat, aby vše zůstalo ve starých kolejích. Zkoušíte si vyjednat své vlastní podmínky.

Věříte, že zvládnete přesvědčit nadřízené, že změna není nutná, respektive není nutná ve vašem oddělení. Ruku na srdce, nejspíš stejně vyjednáváte jen pro své vlastní dobro, ne pro zájmy vašich kolegů či vaší společnosti.

Máte v ruce fakta, než začnete vyjednávat? Nejde vám jen o to vyhrát?

 

Fáze 5: Deprese

Nevyhráli jste. Avizované změny se stanou skutečností a vy už je nemůžete odmítat. Váš vztek, strach, úzkost vedou k depresi.

V této fázi vás může přestat bavit chodit do práce, každé ráno se naštvete a dorazíte do práce ve špatné náladě. Toto může vést ke zhoršení spolupráce, všechny úkoly budete dělat s nechutí. Zodpovědnější jedinci budou stále dělat svoji práci jako dřív, ale už je to nebude naplňovat a přinášet jim pocit štěstí.

Může mít tento přístup vliv na jiné sféry vašeho života?

Dobrá zpráva! V tento moment jste se dostali na samé dno křivky, už to nemůže být horší.

 

Fáze 6: Zvědavost

Mnoho lidí zůstane ve fázi 5. Jestli už je fáze 5 za vámi, přijměte gratulace!

V tento moment jste se rozhodli přijmout, co se chystá. Je vám jasné, že nemá smysl být naštvaný nebo mít vztek. Klíč k úspěchu a ke štěstí je zvládnout situaci konstruktivně.

Začnete přemýšlet, jak vaše zkušenosti mohou pomoci. Jak pro sebe vytěžit, co nejvíc z dané situace. Jaké budou benefity v dlouhodobém horizontu.

 

Fáze 7: Odhodlání

Teď už jste plně rozhodnutí, že danou situaci budete podporovat. Proaktivně se začnete účastnit a zkusíte přijít s vlastními návrhy. Cítíte se nabitý energií a soustředíte se na výhody, které změna přinese.

Toto neznamená, že musíte se všemi změnami vždy bezvýhradně souhlasit. Jde spíše o to, jak zvládnout změny s nadhledem, vyhnout se frustraci a najít nejlepší možné řešení v dané situaci.

 

Kdo zvládá změny nejlépe?

Každý člověk se staví ke změnám různě, všichni však budou následovat emocionální křivku určitým způsobem. Nějací lidé přeskočí pár fází, jiní si projdou skrz každou fázi velkou rychlostí. Další uvíznou v nějaké z fází napořád. Dr. Spencer Johnson popsal typy lidí dle povahy reakcí na změnu ve své knize Kam se poděl můj sýr?

 

Jaký typ člověka jste vy?

 

1. Nadšenci

Nadšenci vidí příležitost za každou změnou. Po oficiálním avízu oni jsou ti první na startovní čáře. Rychle se přizpůsobí a užívají si každý zvrat. Skočí z fáze „odmítnutí“ přímo do fáze „zvědavost“.
Proč? Nemají strach, soustředí se jen na pozitivní přínosy a věří, že mohou ovlivnit danou věc. Nechtějí být pasivní oběť daných okolností, chtějí být aktivními účastníky.

 

2. Analytici

Tito lidé analyzují, proč se změna musí stát. Hodnotí pro a proti, dívají se na to ze svého úhlu pohledu, ale i s ohledem na to, co změna znamená pro kolegy či společnost.

Ve chvíli, kdy vidí více pozitiv, akceptují situaci. Jejich cesta skrz emoční křivku bude mít hladký průběh až do fáze „zvědavost“.

Co se stane, pokud převažují negativní věci? Analytici se zaseknou ve fázi „deprese“ na nějaký čas. V každém případě tito lidé mají sklony posunout se po určité době do fáze „zvědavost“. Nakonec se s danou změnou smíří a podřídí se daným okolnostem.

 

3. Zpátečníci

Zpátečníci aneb lidé, co prostě nemají rádi změny. Tito lidé mají rádi svoje návyky a mají strach ze všeho nového. U těchto lidí bývá běžné, že zůstanou ve fázi „vztek“ nebo „deprese“. Na vše nahlížejí jen z pohledu svého osobního blaha a nevnímají věci v širší perspektivě.

Na první pohled je zřejmé, že to nemůže vést k ničemu dobrému. Jejich práce je přestane naplňovat. Pravděpodobně jejich pracovní výsledky budou podprůměrné.

Jestli se vám často stává, že zapadnete do této kategorie, v klidu si sedněte a začněte přemýšlet o následcích svého chování. Buďte k sobě upřímní – jsou vaše námitky opodstatněné, pomáhají vám?

 

Jak lépe zvládat změny?

Změny jsou a budou nedílnou součástí našich životů. Nebudete souhlasit s každou změnou, která vám bude předložena. Některé pro vás budou dobré, jiné špatné, jiné se vás ani nedotknou.

Nejdůležitější ze všeho je najít nejlepší přístup, jak se s nimi vyrovnávat. Být naštvaný nebo v depresi každý den, není nejlepší strategie. Takové chování se promítne i do dalších oblastí vašeho života – zdraví a vztahy.

 

Co dělat, když opravdu nesouhlasíte s danou změnou:

  • Najděte lepší řešení a přesvědčte o tom zodpovědné osoby. Použijte fakta, ne emoce.

  • Smiřte se s danou změnou a najděte pro sebe nejlepší možné řešení.

  • V případě, že to nelze akceptovat, budete muset navrhnout nějaké nestandardní řešení. V extrémní situaci to můžete vzít jako znamení a najít si novou práci.

Jen si stěžovat? To ničemu a ani nikomu nepomůže. V tomto případě bude vítěz stres.

 

Rozumět sám sobě je klíč k úspěchu. Jestli nevíte, jak a proč reagujete, nemůžete nic změnit. Naučte se identifikovat, v jaké fázi emocionální křivky se nacházíte. Zjistěte, v jaké škatulce lidí se pohybujete, jak reagujete.

Způsobují vám vaše reakce problémy? Zpomaluje to váš kariérní růst? Má to vliv na to, jak se cítíte?

 

Pokud nemůžete něco změnit, musíte změnit to, jak o tom přemýšlíte.

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.