Je váš život úspěšný?

Feb 29, 2020

Když se řekne úspěch, lidi hlavně myslí na materiální věci, impresivní názvy pracovních pozic nebo na počet followerů na sociálních sítích. Mnoho lidí se domnívá, že firma je úspěšná, když dosáhne ročního cílového výnosu - ale pracovali byste rádi pro společnost, které jde jenom o peníze? Já ne. Chtěli byste žít s někým, u koho jsou na prvním místě peníze? Já ne. Co tedy znamená úspěšný život? Definujte si klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) vašeho úspěšného života. 

Co je úspěch?

Tisíc lidí, tisíc různých definic. Jak si ale můžete být jisti, že poslední den vašeho života budete schopni říct, že jste žili úspěšný život? Musíte vědět, co to pro vás znamená. 

Je možné měřit úspěšný život? Věřím, že ano. Já osobně následuji svůj framework pro úspěšný a pohodový životní styl. 


Jaká jsou vaše KPIčka pro úspěšný životní styl?

Firmy si definují KPIčka, aby jim tyto ukazatele pomohly monitorovat jejich obchodní cíle, zjistit, jestli se věci zlepšují, a pomohly jim se správně rozhodovat. KPIčka jsou striktně definovaná a měřitelná.

 Pojďme si zkusit nastavit KPIčka pro úspěšný životní styl. Životní styl zahrnuje kariéru a materiální úspěch, ale není to limitováno jen na tyto věci. - KPIčka vám mohou pomoci dělat lepší rozhodnutí ve všech oblastech vašeho života. 

Vytvořila jsem framework, který se zaměřuje na 6 hlavních oblastí života, jež dělají lidi šťastnými, úspěšnými a naplněnými. 

 Co jednotlivá KPI znamenají pro každého člověka, může být lehce rozdílné. Použijte, nebo si upravte tabulky dole v textu k vašim osobním potřebám.

 Odpovězte si na každou otázku na 5 škálové stupnici. Realisticky nikdo nemůže odpovědět “silně souhlasím” na vše, cíl je identifikovat vaši současnou situaci a prostor pro zlepšení. 

Pojďme si probrat každou kategorii:

Zdraví

To neznamená nebýt nemocný. Zdraví zahrnuje vaše spací návyky, vaši energii, úroveň stresu, vaši fyzickou aktivitu a mentální zdraví. 

Jestli budete dělat to, co děláte teď, jak bude vypadat vaše zdraví za 5, 10 nebo 20 let? Dnes stavíte základy vaší budoucnosti. 

Jak váš zaměstnavatel podporuje zdraví a well-being v práci? Koukněte na můj blog k tomuto tématu. 

 

Zdraví KPIčka: 

Každý den mám dostatek energie.

Jsem v dobré fyzické kondici. 

Mám nízkou úroveň stresu. 

Zřídka se nudím. 

Moje interní motivace je vysoká. 

Velmi zřídka trpím pocity úzkosti, depresemi nebo syndromem vyhoření. 

Cvičím několikrát týdně. 

 

Rychlý tip:

Vyberte si jednu věc, kterou můžete dělat denně a zlepší vaše zdraví. Malé krůčky dělané konzistentně vedou k velkým výsledkům. 

 

Vztahy

Rodina a přátelé, to jsou nejdůležitější lidi v našich životech, máme je rádi. Vztahy by měly být o emocích, společných zážitcích a o tom, že se společně pořádně zasmějeme. 

Je vaše kariéra na úkor času, který netrávíte s nějakými lidmi?

KPIčka pro rodinu a přátele jsou založena na kvalitním čase stráveném dohromady. Které věci mají největší váhu pro vás, když je děláte s drahou polovičkou, vašimi dětmi, rodiči nebo přáteli? Jak často na ně máte čas a jste jim plně k dispozici? Kteří lidé vás rozesmějí, cítíte opravdové spojení, zkoušíte spolu nové věci nebo máte smysluplné rozhovory?


Vztahy KPIčka: 

Pamatuju si za poslední 2 měsíce mnoho skvělých zážitků s mojí rodinou a přáteli.

Moje rodina je moje priorita. 

Mám čas pro rodinu a přátele v pracovní dny. 

Pozitivně ovlivňuji jiné lidi. 

Je pro mě důležité, jak se kolem mě ostatní lidé cítí.  

Rychlý tip:

Netrávíte mnoho času s rodinou a přáteli, nebo si nemůžete vybavit společné skvělé zážitky? Není ten správný čas převzít zodpovědnost za čas strávený s těmi, které máte rádi, a naplánovat pro ně něco zajímavého? Vymyslete nějaký společný plán během následujících 7 dnů.

 

Peníze

Peníze jsou důležité a není na nich nic špatného. Potřebujete peníze, abyste uspokojili vaše základní potřeby a splnili si sny. Avšak v určitém bodě už není žádná korelace mezi štěstím a penězi. 

Studie z USA zjistila, že lidé se necítí víc šťastní od chvíle, kdy jejich domácnost má příjem větší než $75k ročně (zhruba střední hodnota příjmu v USA). Bohatí lidé nejsou šťastnější než lidé s průměrnou výplatou. 

Mnoho lidí dělá ale jednu chybu, rozhodnou se, kolik peněz potřebují, aby byli šťastní. - Na druhé straně, jak váš život bude vypadat, pokud se nejdřív rozhodnete, co vás dělá šťastnými, a teprve pak si definujete, kolik peněz vlastně potřebujete? Začněte myslet obráceně. 

Kariéra by neměla být pouze o vašich příjmech, je důležité, aby byla v souladu s vaším vysněným životním stylem. Jestli zvládnete sladit vaši kariéru s vaším cílem pro osobní rozvoj, zdraví a vztahy, harmonizujete váš životní styl. Užívat si práci a cítit se naplněný je důležité. 

Jestli hledáte práci, definujte si nejdřív svůj vysněný životní styl a pak najděte práci, která do toho zapadne. 


Peníze KPIčka:

Preferuji zážitky před materiálními věcmi. 

Mám finance pod kontrolou. 

Jsem schopen/schopna pokrýt základní potřeby moje a mojí rodiny. 

Nehádám se s rodinou nebo přáteli o peníze. 

Mám dost peněz pro sebe a můžu podporovat charitu nebo jinou dobrou věc.

Mám práci, kterou zbožňuji, a jsem placen/a podle zásluh. 

 

Rychlý tip:

Pouze 13% lidí se cítí šťastných a angažovaných v práci. Patříte mezi ně? Jestli je odpověď ne, sedněte si a sepište si, jak vypadá vaše práce snů. Co chcete, aby to bylo?

 

Zábava

Zažívat radost by měl být jeden z ultimátních cílů. Dělat věci, které nás baví, je jeden ze způsobů, jak se cítit šťastný. 

Tyto věci často nazýváme koníčky a můžeme je rozdělit do několika oblastí: koníčky pro zdraví, kreativitu, sociální život, spiritualitu nebo dobrodružství. 

Pracovní dny můžou být hektické, ale je velmi důležité, že se zaměříte právě na tyto dny, optimalizujete je a najdete si čas na zábavu. 


Zábava KPIčka: 

Každý den dělám něco, co mě dělá šťastným/šťastnou. 

Obklopuji se lidmi, vedle kterých se cítím skvěle.  

Věřím, že je důležité mít různé typy koníčků, věnuji se několika pravidelně.

Vím, co mě dělá šťastným/šťastnou. 

Přináším radost lidem kolem sebe. 

 

Rychlý tip:

Najděte si čas na věci, které vás dělají šťastnými každý den. Pokud si myslíte, že na to opravdu v týdnu čas nemáte, vymyslete nějakou činnost aspoň na 15 minut. Jestliže ani tohle nedáte, možná je na čase udělat kompletní audit vašeho životního stylu. 


Osobní rozvoj

Pokud si nemyslíte, že je důležité stát se osobou, kterou jste schopni být, pravděpobně se nebudete cítit šťastní velkou část svého života. Nakreslili jste si, nebo jiní lidé pro vás nakreslili hranici toho, čeho jste schopni dosáhnout?  

Způsob myšlení většiny lidí naznačuje, že byste se měli většinu času cítit komfortně, tato myšlenka je silně podporovaná reklamami v televizi. Problémem je, že vaše sny leží za hranicí komfortní zóny. Zamilujte se tedy do situací, kdy se cítíte nekomfortně.  

Jaké jsou vaše velké sny? Jak odemknout váš plný potenciál? Ve chvíli, kdy nebudete rozšiřovat vaše kompetence, nikdy nebudete růst. Lidé, kteří vynikají, mají růstové myšlení, osobní rozvoj je součástí jejich denních rutin. Nebojí se opustit svoji komfortní zónu

Pár příkladů růstového způsobu myšlení:  

  • Výzvy mi pomáhají růst.
  • Můžu se naučit, co potřebuji.
  • Selhání je příležitost.
  • Úspěch ostatních mě inspiruje.
  • Rád/a zkouším nové věci.

 

Poslední bod je nejdůležitější součástí růstového myšlení. Když jsme vystaveni novým věcem, mozek uvolní “chemickou odměnu” zvanou dopamin. Každý nový podnět vám dodá motivaci a vy chcete poznat víc. Zkoušení nových věcí vám dodá odvahu, sebevědomí, zkušenosti a radost. 


Osobní rozvoj KPIčka: 

Mám růstový způsob myšlení. 

Užívám si dobu mimo komfortní zónu.

Každý den se učím něco nového. 

Zkouším nové věci. 

Vím, jakým člověkem se chci stát. 

 

Rychlý tip:

Jestli jste nevěnovali pozornost osobnímu rozvoji, nejjednodušší způsob jak začít, je přečíst si knihu z úplně jiné kategorie, než normálně čtete. 

 

Spiritualita

Spiritualita nutně neznamená Bůh a náboženství - já ji definuji jako čas strávený čtením, přemýšlením, odpočinkem, nebo i čas, kdy máte zajímavé konverzace s lidmi kolem vás. 

Tyto věci vám pomohou rozpoznat vaše hodnoty a životní sny. Lidé občas mají výčitky svědomí, když těmto věcem věnují čas, protože z toho nemají hmatatelný užitek.  

Čím větší sny máte, tím odemknete víc vašeho talentu na cestě k jejich dosažení. 

 

Spiritualita KPIčka: 

Znám své sny a následuji je. 

Jsem si vědom/a svých schopností. 

Vím, jaké jsou mé základní hodnoty.

Snažím se vidět větší obrázek díky novým zkušenostem.

Jsem vzorem pro ostatní lidi. 

Mám zajímavé a hluboké konverzace s lidmi z mého okolí.

 

Rychlý tip: 

Kde začít? Sepište si všechny vaše sny. Koukněte na můj blog pro různé nástroje a návod krok za krokem. 


Zlepšete svůj životní styl

 

Všechny KPIčka mají jednu věc společnou - mají za úkol zlepšit váš životní styl a dát vám jasný směr. 

Zlepšit váš životní styl je proces o třech krocích: Prvním krokem je porozumět, kde jste teď. Druhým krokem je pochopit, co je váš cíl a co přesně každé KPI pro vás znamená. Třetí krok je o tom, jak se tam dostanete. Nemůžete mluvit o tom “jak” před tím, než víte, co přesně chcete. 

Čas od času si znovu projděte toto cvičení a zjistěte, jak se vaše odpovědi mění a váš životní styl se ubírá novým směrem. 

 

Zajímá vás toto téma? Chcete jít víc do hloubky?

Přihlašte se na webinář zdarma zde.

 Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.